Gamindami ekolukštą gamintojai turėjo uždavinį sukurti pigią ir dėvėjimuisi atsparią medžiagą, kurios sudėtyje nebūtų kenksmingų junginių, o vizualiai ir liečiant ji būtų panaši į natūralų lukštą.
Šiuo metu gaminamas kelių rūšių ekolukštas, atitinkantis visus ekologiškus reikalavimus, o taip pat yra be galo tvirtas ir atsparus dėvėjimuisi. Ši medžiaga atspari drėgmei, nuskėlimams ir įbrėžimams, o taip pat nekaprizinga buityje.
Žodis „ekolukštas“ – pavadinimas, kurį medžiagai suteikė rinkodara. Šis žodis apibendrina kelias medžiagas, kurios su natūraliu lukštu neturi nieko bendra. Vidaus durys ne tik puošia interjerą, bet ir turi pakelti funkcinį krūvį, nes daug kartų atidaromos ir uždaromos kasdien jau daug metų.
Taigi durys ir jų paviršius nuolat patiria įvairaus pobūdžio mechaninį ir fizinį poveikį, kuriam jos nuolat turi būti pasirengusios. Patikima konstrukcija, varčios geometrija ir atspari danga – tai pagrindiniai durų ilgaamžiškumo faktoriai.
Mažmeninėje prekyboje Lietuvoje populiarios durys, padengtos trijų rūšių ekolukštais, todėl šiame straipsnyje aptarsime tik juos. Likusios rūšys naudojamos specialiosioms durims padengti arba jų kainos ir kokybės santykis yra netinkamas.
- Ekolukštas, pagamintas PVC pagrindu.
- Ekolukštas, pagamintas polipropileno pagrindu.
- Ekolukštas, pagamintas celiuliozės pagrindu.
Ekolukštas, pagamintas PVC pagrindu
PVC arba polivinilchloridas – tai termoplastinis vinilchlorido polimeras, kitaip tariant plėvelė, pagaminta iš ypatingos plastiko masės, į kurią dedama jungiamųjų elementų užpildų: specialių dažiklių ir plastifikatorių. Be dažiklių ji atrodo kaip peršviečiama plastmasė.
Pradeda lydytis esant + 66 oC, bet bijo šalčio, tampa trapi esant -15 oC. Turi gerų izoliacinių savybių. Gaminant duris naudojama ekologiška PVC danga, pagaminta Vokietijoje, neišskirianti į aplinką kenksmingų priemaišų. Ant plėvelės uždedama įvairių atspaudų, imituojančių medžio tekstūrą. PVC plėvelė gerokai pagerina technines vidaus durų charakteristikas, apsaugodama jas nuo drėgmės poveikio ir kitų agresyvių aplinkos faktorių.
Kad varčia tvirtai sukibtų su plėvele, naudojamas vakuuminio presavimo metodas. Durų paviršius kruopščiai šlifuojamas, valomas nuo dulkių ir riebalų, paskui padengiamas plėvele, varčia patalpinama į vakuuminę kamerą ir kaitinama. Kylant temperatūrai plėvelė tampa elastinga, kameroje susidaro vakuumas ir dėl aukšto slėgio plėvelė tvirtai prisiklijuoja prie durų, pakartodama jų erdvinį piešinį. Atvėsus durims plėvelės atplėšti beveik neįmanoma. Taip plėvelė patikimai prisitvirtina ant bet kurios erdvinės plokštumos.
PVC durų charakteristikos
Pranašumai:
- aukštos dangos tvirtumo charakteristikos, plėvelė neplyšdama atlaiko didelius krūvius, atspari skylimams ir įbrėžimams, mechaniniam poveikiui;
- danga puikiai apsaugo varčią nuo didelės drėgmės, kondensato ir garų. Durų varčios, padengtos PVC, neišdžius, nes oro drėgnio rodikliai neturės jokios įtakos durų būklei;
- atsparios temperatūrai ir jos staigiems pokyčiams;
- netirpsta vandenyje, spirite, benzine ir žibale. Atspari daugelio rūgščių, skiediklių, šarmų, druskų ir riebalų tirpalų poveikiui;
- sunkiai degi medžiaga;
- jos neveikia ultravioletiniai spinduliai ir tiesioginiai saulės spinduliai;
- antibakterinės charakteristikos – dėl nekorėtos struktūros ant dangos nesidaugina grybeliai, pelėsis ir bakterijos;
- ekologiškumas – neišskiria į orą kenksmingų ir toksinių medžiagų;
- tiksliai pakartoja natūralaus medžio tekstūrą.
Trūkumai:
- vizualiai grožiu nusileidžia natūralaus medžio lukštui;
- degdama išskiria kenksmingas medžiagas.
Ekolukštas, pagamintas polipropileno pagrindu
Polipropilenas – vandeniui atspari medžiaga, savo sudėtimi panaši į polietileną arba plastiką, tik ne tokį standų, bet labiau atsparų trynimuisi. Dėl savo cheminės sudėties jį gali paveikti tik labai stiprūs oksidatoriai. Palyginti su polietilenu, termiškai atsparus (didžiausia eksploatacijos temperatūra – 120–140 oC). Virinant arba apdirbant garais nesideformuoja, bet neatsparus šalčiui, tampa trapus, kai temperatūra nukrenta nuo -5 iki -15oC.
Polipropilenas – aukštos kokybės medžiaga. Jos sudėtyje nėra ekologiškai kenksmingų medžiagų ir ji yra pranašesnė palyginti su kitomis dangomis.
Polipropileno durų charakteristikos
Pranašumai:
- 3D – ekolukštas beveik nesiskiria nuo natūralios dangos, perteikiama labai aukštos kokybės tekstūra ir spalva;
- liečiant dangos paviršius šiltas, nesijaučia, kad varčia padengta dirbtine medžiaga;
- danga atspari mechaniniams pažeidimams (trinčiai, nuskilimams, įbrėžimams). Toks tvirtumas atsiranda dėl papildomos lako pagrindo dangos, kietėjančios dėl elektroninio-spindulinio poveikio;
- dėl naujų technologijų ir polipropileno ypatybių pirminė dangos išvaizda išsaugoma ilgus metus. Ši medžiaga, palyginti su natūraliu lukštu, kuriam reikia atsargios priežiūros ir eksploatacijos, gerokai pailgina durų bloko eksploatacijos terminą;
- danga ekologiškai švari;
- prieinama kaina.
Trūkumai:
- tampa trapi esant -5o
Ekolukštas, pagamintas celiuliozės pagrindu
Laminatas arba laminuojama plėvelė – tekstūrinis popierius su atspaustu medienos raštu ir spalva priklijuojamas prie MDP (orgalito). Erdvinis popierius sumirkomas specialiose natūraliose melamino dervose, kurios sustiprina jo tankumą ir apsaugo dangą nuo mechaninio poveikio ir drėgmės. Medžiaga paprastai tvirtinama, nereikia naudoti brangiai kainuojančių technologijų ir klijingos masės. Iš visų ekolukšto rūšių laminuojama plėvelė – tai mažiausiai kainuojanti danga. Dažniausiai ji naudojama dengiant ekonominio segmento duris. Tokios durys vadinamos laminuotomis, jų būna: vienspalvių ir 3D tekstūros.
Laminuotų durų charakteristikos
Pranašumai:
- sąlyginai pigios;
- didelis įvairiausių tekstūrų ir atspalvių pasirinkimas;
- danga atspari ultravioletiniams spinduliams, neišdega;
- saugios sveikatai.
Trūkumai:
- iš visų dangų laminatas yra mažiausiai atsparus dėvėjimuisi;
- danga neapsaugo varčios nuo drėgmės;
- nėra storos.
Mes norime pagerinti jūsų gyvenimą.