Kaip išsirinkti nuosavo namo išorines (lauko) duris?

„Lauko durys yra ne tik fizinė kliūtis, bet ir simbolinis įėjimas į mūsų asmeninį pasaulį.
Jos atspindi mūsų svetingumą ir gyvenimo būdą,
o kartu apsaugo mus nuo nekviestų svečių ir neteisybės.”

– Noamas Chomskis

Parduotuvės siūlo didelį išorinių durų asortimentą, o pirkti nėra ką. Pažįstama situacija?
Medinės durys deformuojasi nuo aplinkos poveikio, plėvele dengtų durų dėl saulės spindulių nusilupa viršutinis sluoksnis, MDF išbrinksta dėl drėgmės, metalas atlaiko viską, bet negražiai atrodo.

Jeigu jūsų lauko durys neapsaugotos įstiklintu namo prieangiu arba terasa, tai kad ir kokios kokybiškos ir brangios jos būtų, po kelerių metų durys praras savo patrauklumą ir jas teks restauruoti.

Mažiausiai išorinė aplinka veikia metalines duris, kuriose nėra jokių dekoratyvių panelių. Jeigu ant tokių durų nebus mechaninių pažeidimų, tai rūdys jų nepalies ilgą laiką. Tačiau šios durys netraukia pirkėjų: per daug paprastos, neįdomios, neestetiškos.

Ką gi daryti?

Kaip alternatyva gali būti panaudotos metalinės durys su dekoratyvine Okume (gabonmedžio) plokšte. Okume – tai viena iš geriausių medienos rūšių, naudojamų gaminant fanerą, taip pat naudojama gaminant medienos (baldines) plokštes, lukštą.

Ant dekoratyvios plokštės gali būti išfrezuotas bet koks raštas, plokštę galima padengti tvirtu emaliu arba skaidriu beicu, neuždažant medžio struktūros.

Vienintelis tokių durų trūkumas – jos neatsparios mechaniniams pažeidimams. Mediena – gana minkšta medžiaga, todėl smūgio metu gali likti įdubimas arba nuoskala.
Taip pat geras variantas bus metalinės durys su dekoratyvine ąžuoline plokšte. Tokios durys yra brangios, bet mėgstantiesiems stilių ir prabangą nieko geresnio netiks. Tokių durų pagaminimo laikas yra 1,5–2 mėnesiai, į tai reikia atsižvelgti planuojant statybos darbus.

Nerekomenduojama tokių durų montuoti statybos darbų įkarštyje dėl jų pažeidimo rizikos. Geriau įstatyti pigias laikinas duris, o prieš įsikeliant jas pakeisti geromis.

Durys, padengtos plėvele arba pagamintos iš dažytos MDF plokštės geriausiai tinka namams, kurių įėjimas apsaugotas įstiklinta terasa arba prieangiu. Agresyvus oras greitai atlieka savo darbą ir gadina darų apdailą, todėl reikia apsaugos. Įprasto stogelio kartais nepakanka, jis negali apsaugoti nuo drėgmės arba kaitros per karščius.

Esama išorinių durų ir iš kompozicinių medžiagų (poliesterio, armuoto stiklo pluoštu). Gamintojai teigia, kad kompozicinės durys yra labai atsparios drėgmei, temperatūros skirtumai jų nedeformuoja, juk kompozitų neveikia gamtinės sąlygos. Dėl tokių charakteristikų tokias duris galima montuoti nuosavame name, kur švies saulė, lis ir pūs ledinis vėjas.

Deja, viskas ne visai taip. Daug kas priklauso nuo gamybos kokybės ir konkrečių durų konstrukcijos. Durys iš nebrangaus segmento laikui bėgant visgi gali deformuotis ir neatlikti taip gerai savo funkcijos. O brangias kompozicines duris už 3 000–4 000 eurų ne kiekvienas gali sau leisti nupirkti.
Lietuvos rinkoje kompozicinių durų mažai pateikiama. Vartotojai mano, kad jų kaina per didelė, o išvaizda nekelia pasitikėjimo.

Dažnai užduodami klausimai