Langų montavimas vakarų pusėje

„Langų orientacija į vakarus – tarsi durys į pasaulį,
kur kiekvieną vakarą tau pristatomas gražus saulėlydžio spektaklis,
pripildantis sielą įkvėpimo ir ramybės.

– Johnas Muiras, amerikiečių gamtininkas ir rašytojas

Anksčiau žmonės net nesusimąstydavo, į kurią pusę turi būti nukreipti nuosavo namo arba buto langai. Ir tai logiška, juk ypatingos galimybės turėti įtakos statyboms nebuvo. Tačiau šiandien, praėjus keliems dešimtmečiams, atsirado galimybė pasirinkti, į kurią pusę nukreipti langus. Ir žmonės pastebėjo, kad nuo to daug kas priklauso. Pavyzdžiui, svetainė, žiūrinti į šiaurę, tampa niūriu rūsiu. O į pietryčius nukreipti miegamojo langų rėmai vasarą paverčia šį kambarį tikra sauna.

Tai kokie pliusai ir minusai, ypatybės ir plonybės yra langų, nukreiptų į vakarus?

Normalus natūralaus apšvietimo name lygis:

1. Turi įtakos, kiek organizmas gamina serotonino – laimės hormono.
2. Užtikrina nuolat pasipildančią gyvybinę energiją.
3. Neleidžia atsirasti regėjimo problemoms.
4. Padeda normaliai augti kambariniams augalams.

Šviesos trūkumas sukelia daugybę problemų: pradedant regėjimo pablogėjimu ir baigiant vitamino D trūkumu, kuris turi įtakos žmogaus sveikatai, o taip pat psichoemocinei žmogaus būklei. Lango vieta tiesiogiai veikia natūralų nuosavo namo arba buto apšvietimą. Saulė juda elipsoidine trajektorija.

Priklausomai nuo to, kaip ji yra arti prie ekvatoriaus, geografinės platumos ir metų laiko kinta ir saulėgrįža. Pavyzdžiui, kuo šalis arčiau nulinio dienovidinio, tuo ilgesnė saulėta diena. Na ir keičiantis sezonams keičiasi jos trukmė: vasarą saulė kyla aukščiau, atitinkamai – juda ilgiau, nei žiemą.

Išvada – šiltąjį sezoną šviesus paros laikotarpis – gerokai ilgesnis. Idealu, kai namas arba butas saulės šviesa apšviečiami ne mažiau nei dvi valandas per dieną.

Tačiau šiam faktoriui turi įtakos ir kiti parametrai.

1. Pastato aukštų skaičius.
2. Ar yra kaimynystėje pastatų.
3. Statinio konfigūracija.

Kuo aukščiau yra butas – tuo daugiau laiko matoma saulė. Gerai, kai saulės spinduliams nėra jokių kliūčių, tarp jų – ir kitos to paties pastato dalies.

Langai į vakarus: apšvietimo priklausomybė nuo lango padėties.

Šviesa per vakarinius buto langus prasiskverbia mažesniu kampu nei per pietinius. Dera pabrėžti, kad iš vakarų pusės saulė šviečia intensyviau po pietų. Ir stipriai prišildo kambarį. Todėl vasaros laikotarpiui geriau pasirūpinti papildoma apsauga nuo saulės spindulių, o taip pat įrengti kondicionierių. Žiemą apšildoma patalpa yra neabejotinas pliusas – galima sutaupyti šildymo išlaidų.

Geriausia kambariuose, kurie nukreipti į vakarus, įrengti:

• svetainę;
• darbo kabinetą;
• valgomąjį arba virtuvę.

Galima įstatyti panoraminius langus ir grožėtis saulėlydžiu.

Langų montavimas vakarų pusėje

Buto langai nukreipti į vakarus: pliusai ir minusai:

• miegamojo langai, žvelgiantys į vakarus, – ginčytinas sprendimas. Iš vienos pusės, jis tinkamas tiems, kurie mėgsta ilgiau pamiegoti, juk saulė iš vakarų patenka tik po pietų. Iš kitos – kambarys taip prišyla, kad vasarą tampa sauna, todėl vakarinėje pusėje esančiuose miegamuosiuose geriau įrengti kondicionierių;
• virtuvės, valgomojo arba svetainės langai, nukreipti į vakarus, ypač patrauklūs vakariniu paros metu, nes suteikia galimybę vakarieniaujant mėgautis saulėlydžiu;
• vaikų kambarys, kurio langai žvelgia į vakarus, padeda gerai vaikui vystytis, nes po pietų vaikai užsiima ugdomąja kūrybine veikla arba atlieka mokyklinius namų darbus. Saulės šviesa aprūpina vaiką dideliu vitamino D kiekiu.