Natūralių faneruotų lukšto durų pranašumas

Skirtingai nuo durų, pagamintų iš masyvo, temperatūrų ir drėgmės svyravimo metu, natūralių faneruotų lukšto durų nepažeidžia geometrinių parametrų pakitimai. O duryse, pagamintose iš masyvo, išoriniame paviršiuje atsiranda įtrūkimai, be to, gali perslinkti atskiri tašeliai, sudarantys sąvarą.
Skirtingai nuo durų, dengtų sintetiniu lukštu (laminatu), natūraliu lukštu faneruotos durys ilgiau eksploatuojamos. Estetinis natūralaus medžio suvokimas geresnis palyginus su sukurtomis dirbtinėmis medžiagomis. Duris, faneruotas lukštu lengviau remontuoti, tuomet kai įbrėžimai laminate nepasiduoda remontui.

Kas yra natūralus lukštas ?

— Lukštas (šponas), verčiant iš vok. Span – drožlė. Reikia prisiminti, jog visai neseniai leksikone atsiradusios neturintiems specialaus išsilavinimo žmonėms žodis „šponiravimas“ — neteisingas išsireiškimas. Teisingiau būtų sakyti faneruotos lukštu.
— Gamyboje naudojami dviejų rūšių lukštai — tangencinis ir radialus. Tangencinio lukšto tekstūra turi būdingą piešinį su paraboliniu kaitaliojimu tamsių ir šviesesnių juostų — žiemos ir vasaros sezonų medienos metinių žiedų išsidėstymu. Jų plotis priklauso nuo pradinio stiebo diametro, šių žiedų storio (medžio intensyvaus augimo) ir nupjaunamo sluoksnio rąsto iki šerdies artumo. Radialinis lukštas, atvirkščiai, turi metinių sluoksnių paralelinių linijų tekstūrą.

Durų priežiūra

Norint išvengti deformacijos, duris iki montavimo būtina laikyti ant lygaus paviršiaus horizontalioje padėtyje.
Nerekomenduojama duris laikyti prie šildymo prietaisų arba skersvėjyje, nes dėl staigių temperatūros svyravimų gali atsirasti įtrūkimų ir kitokių deformacijų durų paviršiuje. Saugojimo procese reikia apsaugoti duris nuo tiesioginės šviesos, nes tai gali sukelti netolygų dangos spalvų pakitimą. Duris rekomenduojama laikyti gamykliniame įpakavime.

Durų montavimas

Mūsų durys montuojamos patalpose, kur temperatūra būna nuo 10 iki 30oC. Sąlyginis drėgnumas — nuo 50 iki 70%. Neleistinas staigus šių parametrų svyravimas.
Montuoti duris privalo kvalifikuotas specialistas, turintis specialius instrumentus.
Mediena — hidroskopinė medžiaga, todėl montuojant duris statomose arba remontuojamose patalpose būtina įsitikinti, ar ten yra normali drėgmė, o medžiagos, naudojamos remontui, sausos.
Prieš montuojant būtina, kad durys „aklimatizuotųsi“ patalpoje — kelias paras privalo išbūti „laisvos“. Tai ypač aktualu šaltu metų laiku. Nerekomenduojama pakuotę nuimti iki visiško aklimatizavimosi.
Kad nepatektų drėgmės, užraktų, ąselių ir kitos furnitūros vietas reikia iš karto apdoroti pokostu arba kitais konservantais, bet labai atsargiai, kad jie nepatektų ant lakuoto paviršiaus.

Eksploatacija ir aptarnavimas

Geros durys, kaip ir baldai, reikalauja dėmesingos priežiūros. Norint išsaugoti išorinį durų vaizdą rekomenduojama periodiškai naudoti priemones, skirtas natūralaus medžio baldų priežiūrai.
Durų išorę galima valyti drėgna servetėle.
Atsisakykite grubaus mechaninio durų paviršiaus poveikio, taip pat ir kontakto su preparatais, kurių sudėtyje yra rūgščių, šarmų, tirpiklių, nes paviršiuje gali atsirasti defektų ir pablogėti išorinis vaizdas.