Raktų lūžimo spynoje priežastys

Egzistuoja kelios pagrindinės priežastys, dėl kurių gali lūžti vidinis spynos mechanizmas. Reikia atkreipti į jas dėmesį ir stengtis užkirsti kelią galimiems gedimams:

  • stipriai susidėvėjęs spynos vidinis mechanizmas;
  • nusitrynęs rakto paviršius;
  • susikaupęs purvas slaptame mechanizme;
  • į skylutę patekę pašaliniai daiktai;
  • klaida, padaryta atrakinant spyną (raktas ne iki galo įstatytas į mechanizmą, žmogus netyčia naudoja kitą raktą).

 

Raktas gali lūžti spynoje dėl to, kad vidinis spynos mechanizmas stipriai susidėvėjo.

Raktų lūžimo spynoje priežastys

Dar viena labiausiai paplitusi lūžimo ir deformacijos priežastis – nekokybiškų medžiagų naudojimas gamyboje. Jeigu atrakinant spyną mechanizmas nenori laisvai suktis, nereikia naudoti po ranka esančių medžiagų ir įrankių. Spynos šerdį draudžiama judinti plieniniu kaiščiu, plaktuku ir plokščiosiomis replėmis.

Rakto ištraukimo ir spynos atrakinimo būdai

Egzistuoja keli patikrinti metodai, kurie skirstomi į kelias kategorijas:

  • Galima bandyti išsaugoti vidinį spynos mechanizmą. Pagrindinis uždavinys yra ištraukti lūžusį raktą nepažeidžiant slapto mechanizmo.
  • Pažeidžiant spyną. Nuolaužoms likus giliai mechanizme, būtina išardyti spyną. Daugeliu atveju ją pavyksta visiškai atstatyti, tačiau kartais gali būti reikalingas keitimas.
  • Šiurkštūs. Šie metodai taikomi kaip kraštutinė priemonė, kai visi kiti būdai nebuvo efektyvūs ir rakto nepavyko ištraukti natūraliu būdu. Tokiu atveju teks keisti furnitūrą ir pačią durų varčią.

Galima bandyti patiems susidoroti su spyna arba iškviesti specialistą, kuris galės atsargiai pašalinti problemą.

Tausojantys metodai

Jeigu raktas nelūžo, o tik įstrigo durų spynoje, galima bandyti ištaisyti situaciją tausojančiais būdais. Pagrindinis uždavinys yra atsargiai ištraukti raktą nepažeidžiant vidinių kaiščių. Rakto įstrigimą gali sukelti nešvarus mechanizmas. Norint ištraukti raktą reikia atsargiai pašalinti purvą ir susikaupusias dulkes. Tam galima naudoti vieną iš patikrintų priemonių:

  • variklio alyvą;
  • solidolą;
  • WD-40;
  • skystos struktūros silikoną;
  • litolą.

Rakto ištraukimo ir spynos atrakinimo būdai

Jeigu šių priemonių nėra po ranka, galima naudoti paprastą saulėgrąžų aliejų. Norint atsargiai įpilti jo į vidų, rekomenduojama naudoti švirkštą su plona adata. Aliejumi reikia pamažu plauti šerdį.

Raktui likus spynos viduje, kategoriškai draudžiama atlikti staigius judesius. Po praplovimo reikia atsargiai sukti raktą ir lėtai klibinti į įvairias puses. Norint išvengti rankų slydimo paviršiumi, galima naudoti reples.

Kartais pasitaiko situacijų, kai mechanizmas užsiblokuoja dėl pažeistų dalių rakto skylutės viduje. Norint ištraukti raktą reikia truputį pakelti mechanizmą užblokavusią dalį segtuku ar plaukų segtuku. Tai padės išspręsti situaciją.

 

Norint ištraukti rakto nuolaužą iš skylutės ir nepažeisti vidinių dalių, būtina naudoti tokias priemones:

  • Dirbti su juo reikia analogišku principu, kaip ir ištraukiant nelūžusį raktą. Nuolaužos paėmimo reikmėms rekomenduojama naudoti pincetą, jei galima paimti išsikišantį kraštą.
  • Siaurapjūklis. Tai efektyviausias būdas, kuris yra itin populiarus. Norint ištraukti raktą, rekomenduojama naudoti tik aštrią įrankio dalį. Reikia įkišti ašmenis į vidinę šerdies dalį, esančią po raktu. Po to jie atsargiai sukami taip, kad dantys visada liktų viršutinėje dalyje. Rakto nuolaužą paimama ir ištraukiama į išorę.
  • Šis būdas tiks storai nuolaužai ištraukti. Reikia paimti gręžtuvą ir išgręžti angą nuolaužoje. Į angą reikia įsukti savisriegį. Po to jis paimamas replėmis ir ištraukiamas kartu su nuolauža.

 

 

Raktą galima bandyti ištraukti vibracija. Tai yra nestandartinis būdas, kuris tinka diskiniams mechanizmams. Iš pradžių kruopščiai sutepami kaiščiai ir perkeliami į vieną padėtį su nuolaužomis. Iš kitos pusės spyną reikia atsargiai pastuksenti plaktuku taip, kad būtų sukuriama vibracija. Dėl tokio poveikio raktas palaipsniui išeina į išorę. Pasirodžius jo kraštui, reikia jį paimti replėmis ir ištraukti iš šerdies.

Radikalūs

Jeigu aprašyti būdai nepadėjo ištraukti pažeisto rakto, galima pasinaudoti radikaliais metodais. Tam reikia išmontuoti mechanizmą, kad galėtumėte patekti į patalpas. Slapto mechanizmo ištraukimo būdas priklauso nuo jo konstrukcijos. Greitai ir lengvai pavyks susidoroti su cilindriniais mechanizmais.

 

Taikyti radikalius spynos išardymo metodus nereiškia, jog bus naudojamas kirstukas ar plaktukas. Bandant šiurkščiai sulaužyti spyną deformuojama durų varčia. Svarbu minimizuoti galimus pažeidimus, kad duris būtų galima ir toliau eksploatuoti.

Norint atrakinti metalines duris su patvariomis ir patikimomis spynomis reikia naudoti profesionalius įrankius. Tai – kampinis šlifuoklis, gręžtuvas, kūjis, dujinis pjoviklis. Geriau patikėti darbą specialistams, kurie moka naudoti tokią techniką.

Jie sugebės atblokuoti net suvaldines spynas ir susidoros su bet kokio sudėtingumo uždaviniais. Siekiant atidaryti įėjimo duris angos išgręžiamos kartu su skląsčio plokštele su dantytąja juosta. Pagrindinis durų atidarymo uždavinys yra palaipsniui išardyti vidinį mechanizmą.

Galima takyti tokius poveikio metodus:

  • Cilindro išdaužymas. Tam nuimamas šarvuotas antdėklas, esantis iš kitos pusės. Daugelyje durų spynų modelių jis nėra numatytas. Po to reikia išimti sraigtus ir cilindrą pastuksenti plaktuku.
  • Šerdies užkabinimas. Galima naudoti plaukų segtukus, plonus atsuktuvus, ylą ir kitas analogiško tipo medžiagas, esančias po ranka. Įrankis įkišamas į rakto skylutės vidų, pakeliami kaiščiai slaptame mechanizme siekiant atlaisvinti nuolaužą. Mechanizmas yra delikatus, todėl dažniausiai sugenda. Jei norite išsaugoti spyną, judesiai turi būti atsargūs ir tolygūs.
  • Cilindro gręžimas. Tai dažnai taikomas būdas, kuris padės atidaryti duris. Cilindrą reikia pragręžti virš rakto skylutės, truputį prasukti mechanizmą ir ištraukti jį į išorę.
  • Spynos nusukimas. Darbui atlikti naudojamas dujinis raktas. Išsuktas cilindras šiek tiek išsikiša į išorę, todėl jis stipriai paimamas replėmis ir pasukamas 90 laipsnių kampu. Staigiais judesiais ištraukiamas į išorę.

Rakto ištraukimo ir spynos atrakinimo būdai

Norint atrakinti butą ar namą galima nupjauti durų spynos rygelius. Jie turi būti pastebimi plyšyje tarp durų varčios ir staktos. Darbui atlikti rekomenduojama naudoti pjūklą arba kampinį šlifuoklį. Galima išpjauti spyną. Tokiu atveju teks keisti ir durų varčią.

Daugelyje šiuolaikinių konstrukcijų yra numatyta apsauga ir rygeliai, apsaugoti nuo nuėmimo, todėl nupjauti vyrius galima toli gražu ne visais atvejais.

Ką daryti norint išvengti rakto lūžimo spynoje?

Niekas nėra apsaugotas nuo problemų su spynomis, tačiau galima atlikti prevencinius veiksmus. Jie padeda minimizuoti gedimo tikimybę. Galima išskirti tokius patikrintus būdus:

  • Raktą reikia įstatyti į skylutę labai atsargiai, neskubant ir neatliekant staigių judesių.
  • Jeigu raktas įstatytas netinkamai arba šiek tiek įstrigo, kategoriškai draudžiama truktelėti ir bandyti ištraukti jį jėga.
  • Vidinę spynos dalį reikia reguliariai valyti. Viduje gali kauptis dulkės, purvas ir kitos dalelės. Kilus tokiai būtinybei, reikia valyti šerdį specialiomis priemonėmis.
  • Jeigu spyna pradeda blogai veikti, nereikia laukti, kol ji visiškai suges. Būtina nedelsiant kreiptis į meistrą, kuris sugebės išspręsti problemą ir pataisyti pažeistą mechanizmą. Kilus tokiai būtinybei, jį reikia laiku pakeisti ir taip išvengti rakto lūžimo.

Daugelis specialistų rekomenduoja pirkti tik kokybiškas patikimų gamintojų spynas.

Kiekvienas žmogus gali susidurti su tokia situacija, kai netikėtai lūžta raktas durų spynoje. Vidinės dalys gali susidėvėti. Ant jų paviršiaus gali kauptis dulkės. Ne visi spynų savininkai užtikrina tinkamą priežiūrą. Raktas gali įstrigti ir jį pavyksta ištraukti nepadarant žalos mechanizmui. Tačiau būna ir situacijų, kuomet rakto nuolauža lieka giliai skylutėje, todėl blokuojamas įėjimas į butą.