Grindjuostės yra baigiamasis grindų apipavidalinimo štrichas ir svarbi interjero detalė. Būtent todėl parketlenčių ir laminato gamintojai siūlo savo firmines grindjuostes, kurios idealiai tinka grindų kolekcijoms.

Prekyboje taip pat galima rasti universalias grindjuostes, kurios tiks daugeliui interjerų. MDF grindjuostės yra optimalus grindų apjuosimo variantas. Jos taip pat tinka MDF plokštėmis apkaltoms sienoms.

MDF grindjuostės struktūra ir jos pranašumai

Grindjuostės pagrindas yra MDF (Medium Dispersion Fibreboard) – smulki dispersinė frakcija. Ši medžiaga labai panaši į medžio drožlių plokštę (MDP), bet ji yra švaresnė ekologijos požiūriu. Grindjuosčių gamybos procese nenaudojami epoksidinė derva ir fenolas, o medžių drožlės presuojamos vakuuminiu metodu. Ant gerosios gaminio pusės karštuoju būdu priklijuojamas apdailos sluoksnis – dažikliuose sumirkytas popierius arba ekolukštas.

Popierius padengiamas melamino danga, kuri apsaugo grindjuostę nuo drėgmės įsiskverbimo ir neleidžia susidaryti ilgalaikėms dėmėms. Melaminas atsparus ultravioletiniams spinduliams, todėl grindjuostės nekeičia savo spalvos net jeigu jas pasiekia saulės spinduliai. Tokias grindjuostes lengva plauti ir joms nereikia specialios priežiūros. Vienintelis jų trūkumas – didelis trapumas, ir, kaip sako gamintojai – „nepakankamas gebėjimas pasipriešinti mechaniniams pažeidimams“.

Kaip parinkti tinkamas grindjuostes

Renkantis grindjuostes reikia atkreipti dėmesį į jų spalvą ir formą. Grindjuosčių atspalviai gali būti labai skirtingi – pradedant šviesiais, neutraliais iki imituojančių natūralų akmens ir medžio piešinį. Paprastai grindjuosčių kolekcijas siūlo grindų dangų gamintojai papildydami savo pagrindinę produkciją.

MDF grindjuostės

Laminato gamintojų grindjuostės idealiai dera su grindų danga

Tai patogu, nes pirkėjams nereikia gaišti laiko ieškant tinkamo atspalvio grindjuosčių. Kartais, norint suteikti kambariui originalumo, naudojamos kontrastinės spalvos.

MDF grindjuostės

Kontrastinis grindjuosčių atspalvis suteikia kambariui išskirtinumo

Pagal klasikines dizaino taisykles rekomenduojama, kad grindjuosčių ir grindų dangos spalvos sutaptų, arba skirtųsi tik vienu tonu. Jeigu yra lubų apdailos juostos, tai galima prie jų priderinti ir grindjuostes.

Šiuolaikiniuose interjeruose grindjuosčių spalvos dažnai derinamos prie durų atspalvio. Įdomiai atrodo šviesios grindys ir tamsios durys su tokiomis pat grindjuostėmis. Todėl durų gamintojai, kad pirkėjams būtų patogu, savo kolekcijas papildo grindjuostėmis.

Taip pat gaminami nedažyti gaminiai, kuriuos galima nudažyti bet kokia spalva naudojant RAL spalvų paletę. RAL spalvų paletės principas – išskirstyti spalvas į diapazonus ir priskirti joms individualų numerį. Specialus derinių išdėstymas padės parinkti reikiamą dažų atspalvį. Užsakovui dabar nebūtina rodyti meistrui reikiamos spalvos pavyzdžio, pakanka pasakyti jo numerį pagal skalę, kad specialistas paimtų reikiamus dažus. MDF profilis gali būti stačiakampis arba figūrinis. Sėkmingai parinkta forma suteiks kambariui išbaigtumo.

Dėmesio! Grindjuosčių aukštis parenkamas pagal lubų ir durų angų aukštį. Jeigu lubų aukštis daugiau nei trys metrai, tai grindjuostės turi būti aukštesnės nei 5 cm.

 

MDF grindjuosčių tvirtinimo būdai

Grindjuostės tvirtinamos po to, kai būna paklotos grindys. Šiame remonto etape reikia pagalvoti, kokiu būdu tvirtinsite grindjuostes prie sienų. Pasirinkdami tvirtinimo metodą, iš anksto reikia apgalvoti ir išmontavimo būdą, jeigu staiga tai prireiks padaryti. Atplėšti priklijuotas grindjuostes sunkiau, nei nuimti nuo specialių laikiklių. Pats paprasčiausias MDF grindjuosčių tvirtinimo būdas – naudoti klijus. Šis būdas tinkamas grindjuostėms, kurios neturi tvirtinimo kanalo, ir jeigu sienų paviršius idealiai lygus. Naudojant klijus būtina kruopščiai sekti jų naudojimo instrukciją. Klijais padengiamas tas grindjuosčių paviršius, kuris liečiasi su sienos paviršiumi.

Gana dažnai grindjuostės tvirtinamos naudojant savisriegius su mūrvinėmis. Tuomet reikia pragręžti sienoje skylę, į kurią paskui įstatoma mūrvinė (kad būtų geresnis sukibimas) ir jau į ją įsukamas savisriegis.

Yra ir patogesnis tvirtinimo būdas – naudojant laikiklius, užraktus, tvirtinimo karteles, palengvinančias montavimo procesą.

MDF grindjuostės

MDF grindjuostės tvirtinimas naudojant laikiklius

 

Tvirtinant grindjuostes tokiu būdu blogojoje grindjuosčių pusėje randami tvirtinimo kanalai. Grindjuostės ant specialių laikiklių montuojamos taip:

 

  • ant paruoštos sienos naudojant varžtus ir savisriegius tvirtinami spyruokliniai laikikliai. Tarp jų paliekamas 60 cm atstumas. Laikiklius galima pakeisti tvirtinimo kartelėmis;
MDF grindjuostės

Spyruoklinių laikiklių tvirtinimas naudojant savisriegius

 

  • prie pat sienos tiesiami laidai: juos reikia paslėpti po grindjuoste;

 

Laido tiesimas

Laido tiesimas palei sieną

 

  • vėliau grindjuostės uždedamos ant laikiklių: grindjuostės pridedamos prie sienos paviršiaus taip, kad tvirtinimo kanalai tiksliai sutaptų su laikiklių arba kartelių išsikišimais. Lengvai paspaudus konstrukcija tvirtai sukimba su užraktu. Esant būtinybei grindjuostę galima lengvai nuimti, o paskui greitai uždėti atgal.
sukabinimas su tvirtinimo elementais

Konstrukcijos sukabinimas su tvirtinimo elementais

Norint pritvirtinti grindjuostes ant tvirtinimo elementų, juos būtina tiksliai atmatuoti ir nupjauti. Reikia atminti, kad neteisingai montuojant grindjuostes galima pažeisti ir pačią grindjuostę, ir jos tvirtinimo elementus. Todėl reikia naudoti tik kokybiškus tvirtinimo elementus ir tinkamus įrankius. Grindjuosčių tvirtinimas – nelengvas darbas, kuriam prireiks gebėjimų ir žinoti tam tikrus niuansus.

Dažomos MDF grindjuostės

Nepaisant lygaus grindjuosčių paviršiaus, dažyti jas nėra lengva. MDF – akyta medžiaga, dažant ji šiaušiasi, todėl išoriškai atrodo netvarkingai. Norint to išvengti, naudojamas specialus gruntas, kuris šlifuojamas, po to tepami du sluoksniai išlyginamojo grunto irgi su tarpiniu šlifavimu. Tik po to, kai gruntas galutinai bus išdžiūvęs, tepami dažai. Jie atlieka ir dekoratyvinę, ir apsauginę funkciją.

Durų gamintojai lengvina sunkų dažymo procesą, apklijuodami grindjuostes plėvele, kuri atstoja visą gruntavimo procesą.

grindjuosčių dažymo technologija

MDF grindjuosčių dažymo technologija turi savo ypatumų

Parinkus dažus pagal RAL dažų paletę, grindjuostes galima nudažyti tokia pat spalva, kokia nudažyta patalpa, arba parinkti kontrastinę spalvą pabrėžus originalią grindjuostės formą. Miegamojo arba svetainės apdailai galima parinkti prislopintas spalvas, nes vaikų kambaryje bus ryškių spalvų grindjuostės, harmoningai derantys prie kambario dizaino.

MDF grindjuostės – ekologiški, tvirti ir ilgaamžiai gaminiai, kuriuos galima montuoti kelis kartus. Jos  ilgai nepraranda savo geometrinių charakteristikų, nepritraukia dulkių, atsparios purvui. MDF grindjuostes galima valyti drėgnu skudurėliu.